Dlaczego warto uczyć się języków?

Nauka nowego języka to wyzwanie dla każdego, bez względu na wiek czy zdolność koncentracji – czy warto podejmować ten trud? Do czego tak naprawdę potrzebna jest znajomość zagranicznych słówek w XXI wieku i co może być fajnego w nauce języków obcych? Na tych zagadnieniach skupimy się w dzisiejszym artykule – zapraszamy do czytania!

Sprawdź również, „Język angielski w biznesie – co warto wiedzieć, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy?„.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Coraz powszechniejsze translatory, zmiany na rynku pracy, trudny do przewidzenia zwrot z wysiłku, wkładanego w naukę – wszystko to sprawia, że zalety płynące z komunikatywnej znajomości języka obcego stają w oczach niektórych pod znakiem zapytania. Czy jednak słusznie? Istnieje wiele powodów, dla których spróbujemy podważyć tę tezę, posługując się obiektywnymi przykładami. Sprawdź, co w praktyce daje nauka języków i jak wiele możesz na tym zyskać!

Pierwszy powód, dla którego warto znać języki obce – lepsza znajomość języka obcego to lepsza praca!

Zastanawiasz się, jakie korzyści przynosi nauka języków? W pierwszej kolejności poprawia ona Twoją pozycję na rynku pracy! Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń, przeprowadzonym w 2021 roku, różnice w poziomie znajomości języka angielskiego wśród pracowników różnej maści branż, bezpośrednio przekładają się na wyraźne wahania w poziomie ich wynagrodzenia. Pomiędzy podstawową, a biegłą znajomością angielskiego różnice te w różnych zawodach mieściły się w przedziale od około 900 zł do ok. 4400 zł brutto – oznacza to, że osoby z biegłą znajomością języka angielskiego na różnych stanowiskach otrzymywały wyższe zarobki niż ich współpracownicy na tych samych stanowiskach z podstawową znajomością tego języka. Warto postawić w tym miejscu na znajomość języka branżowego – jeśli interesuje Cię ten temat, zerknij do naszego artykułu „Rozmowa o pracę po angielsku – niezbędne zwroty, które musisz znać” lub sprawdź naszą ofertę z zakresu nauki angielskiego biznesowego.

Jednocześnie zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez portal Pracuj.pl nie ma kategorii zawodowej, w której znajomość języków obcych nie jest brana pod uwagę w trakcie rekrutacji. Istnieje jednak grupa branż, w których znajomość języka jest szczególnie istotna i stanowi wymóg konieczny:

  • Doradztwo – około 82 % ogłoszeń
  • IT (Information Technology) – około 83 % ogłoszeń
  • PR (Public Relations) – około 83 % ogłoszeń
  • E-commerce – około 87 % ogłoszeń
  • Ekonomia – około 78 % ogłoszeń
  • Marketing – około 79 % ogłoszeń
  • Badania i rozwój – około 79 % ogłoszeń
  • Nieruchomości – około 78 % ogłoszeń

Nie ma wątpliwości, że do korzyści ze znajomości języków obcych należy włączyć umocnienie swojej pozycji na rynku pracy, co przekłada się na zwiększenie wynagrodzenia za wykonywanie tych samych obowiązków (sytuacja podobnie przedstawia się na rynku pracy za granicą).

Kolejny powód, dla którego warto uczyć się języków obcych – warto uczyć się angielskiego, bo to poprawia pamięć, koncentrację oraz pewność siebie!

To, co daje znajomość języków obcych to nie tylko lepsze wynagrodzenie, ale i liczne korzyści dla naszego codziennego samopoczucia i zdrowia, co dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Poznaj bezpośrednie i potwierdzona badaniami zalety, płynące z nauki języków obcych:

  • Poprawa pamięci i przyspieszenie procesu nauki – liczne badania wskazują, że każdy zestaw nowych, zapamiętanych słówek przyspiesza zdolność do nauki kolejnych. Trening mózgu procentuje!
  • Poprawa decyzyjności – naukowcy z Uniwersytetu w Chicago udowodnili, że osoby, które posługują się obcym językiem sprawniej podejmuję decyzje. Języki obce otwierają w tej kwestii możliwości rozwoju również na tle zawodowym, zwiększając szansę objęcia kierowniczych stanowisk w przyszłości.
  • Poprawa koncentracji – zgodnie z wynikami badań, opublikowanymi w Brand and Language Journal znajomość obcego języka znacznie poprawia zdolność koncentracji uwagi (założenie to sprawdza się w szczególności przy systematycznej nauce języka).
  • Opóźnienie rozwoju Alzheimera i chorób otępiennych – Alen Baddeley wykazał, że nauka języków niesie ze sobą opóźnienie rozwoju wymienionych schorzeń o około 5 lat.
  • Rozwój wielozadaniowości – zgodnie z badaniami National Insitute od Child Health and Human Development (Kanada) z 2012 roku dzieci ze środowisk wielojęzycznych szybciej wykonywały powierzone zadania i przechodziły do kolejnych niż ich rówieśnicy ze znajomością jedynie języka ojczystego.

Podsumowując, opanowanie języków obcych, niezależnie od wieku, ściśle przekłada się nie tylko na poprawę zdolności językowych, ale i poza-językowych, znacznie wychodzących poza ramy zwykłej komunikacji. Jednocześnie znajomość drugiego języka i każdego kolejnego pomnaża te korzyści. Mówiąc potocznie… Zdecydowanie warto zakuwać obce słówka! Jeśli chcesz zwiększyć swój zasób codziennego, przydatnego słownictwa oraz poznać popularne błędy i związane z nimi wskazówki, sprawdź naszą listę wyrazów na literę A lub rozważ udział w konwersacjach z native speakerem.

angielski online nauka

I jeszcze jedna odpowiedź na pytanie, po co uczyć się języków obcych – dzięki nauce języków zawrzesz nowe znajomości i popatrzysz na świat z perspektywy innej kultury!

Porozumiewanie się w języku obcym daje możliwość nawiązania nowych znajomości i bezproblemowego poruszania się w obcojęzycznym kraju.

  • Dzięki znajomości języków poznasz nowych przyjaciół (założenie to dotyczy szczególnie znajomości języka angielskiego, który pozostaje jednym z najpopularniejszych języków na świecie).
  • Podróżowanie jako poliglota pozwoli Ci na lepsze zrozumienie kultury państw, które odwiedzisz – komunikacja obcym językiem (a w szczególności umiejętność biegłego posługiwania się nim) z mieszkańcami danego kraju to najlepszy sposób na zrozumienie ich codziennego życia.
  • Nauka języków obcych ułatwia zdobywanie wiedzy – umiejętności językowe pozwolą Ci na czytanie obcojęzycznych książek i artykułów, których przekłady nie są dostępne w języku polskim. Książki i filmy w oryginale staną w zasięgu Twoich możliwości, a wymóg znajomości języka nie stanie Ci już na drodze!

Jeśli przygotowujesz się do ważnego egzaminu, zdobycia certyfikatu FCE lub CAE i zależy Ci na zachowaniu najlepszych strategii w swojej nauce, sprawdź również nasz poradnik i dowiedz się, jak długo się uczyć, aby jak najwięcej zapamiętać i jednocześnie nie przesadzić (pamiętaj, że nasz mózg także ma swoje ograniczenia)!

Jakich języków warto się uczyć?

Wiesz już, że CV w języku obcym pozwala na znacznie więcej niż wyższe zarobki – to szansa na zyskanie większej pewności siebie, poprawę pamięci i opóźnienie rozwoju przykrych chorób. I więcej! Nauka języków umożliwia rozwój na wielu płaszczyznach i poprawia zdolności naszego mózgu już po pierwszym dniu – jaki jednak język wybrać? W pierwszej kolejności zastanów się:

  • Jakie masz powody nauczyć się języka? Czy to powody osobiste (wówczas poszukaj języka, który podoba Ci się np. pod względem brzmienia i stopnia trudności), czy zawodowe (w takim wypadku dostosuj się do trendów branży i wskazań firmy, w której pracujesz)?
  • Czy chcesz spróbować nauki języka tylko po to, aby poprawić swoją ogólną pozycję na rynku pracy? Jeśli tak, sugerujemy zacząć od najpowszechniej używanego języka (angielskiego).
  • Czy przygotowujesz się do nauki drugiego języka obcego? Znasz obce języki już od dziecka? Jeśli tak, to dobrze (będzie Ci znacznie prościej)! Jeśli nie, prawdopodobnie powinieneś zwrócić się o pomoc do nauczyciela języków obcych (średnio najwyższe wyniki w egzaminach ustnych uzyskują osoby, które poznawały język angielski online indywidualnie w ramach zajęć z native speakerem).

Czy warto się uczyć języków obcych? Warto! A których uczyć się najlepiej? – To zależy. W praktyce odpowiedź na pytanie, „jakich języków się uczyć?”, uzależniona jest od indywidualnego przypadku – za uniwersalny wybór możemy przyjąć jednak m. in. język angielski. Należy pamiętać, że nauka każdego nowego języka to dobry krok na przód!

Czy warto uczyć się języka angielskiego, skoro jest taki popularny?

To właśnie ze względu na popularność angielskiego, stanowi on pierwszy, podstawowy wybór wśród osób, próbujących swoich sił w nauce języków – dzięki znajomości angielskiego będziesz mógł porozumiewać się swobodnie niemal w każdym miejscu na świecie. Jest to bez wątpienia najpopularniejszy język obcy, nauczany w Europie – z tego powodu w Conversando rekomendujemy zaczynać przygodę z nauką obcych języków właśnie od angielskiego, a dopiero później przejść do kolejnych.

Czy warto się uczyć języków mało popularnych?

Zainteresowanie nauką języków obcych wzrasta z roku na rok – dotyczy to zarówno nauki języka chińskiego, angielskiego, francuskiego, jak i niemieckiego (to grupa najpopularniejszych języków). Czy jednak warto uczyć się języków tych mało popularnych? Zdecydowanie tak!

  • W kontekście rynku pracy – znajomość języków obcych zwiększa szansę na zdobycie lepszej pracy za granicą i w Polsce, a osoby władające językami obcymi statystycznie lepiej radzą sobie na wymagających stanowiskach. Znając zarówno język angielski, jak i jeden z rzadkich, trudnych języków, masz szansę na zyskanie ogromnej przewagi wśród swoich konkurentów, którzy nie mogą zaskoczyć niczym pracodawców.
  • W kontekście osobistym – nauka każdego języka przynosi podobne, wysoce korzystne zalety. Ucząc się mało popularnego języka masz jednak dodatkowo szansę zaskoczyć znajomych i podnieść swoją pewność siebie, ponieważ niewiele osób decyduje się na taki wybór, jak ty!

Pracujesz nad swoimi zdolnościami językowymi, ale odnosisz wrażenie, że nie możesz ruszyć na przód? Sprawdź „6 prostych porad, jak zrobić postępy w nauce języka jeśli czujesz, że stoisz w miejscu„!