Zbliżający się koniec roku skłania do refleksji nad rozwojem i postępami, daje też możliwość podjęcia decyzji że trzeba zrobić coś więcej żeby poczuć prawdziwą satysfakcję. „Coś” to zwykle za mało, często jest to tylko chwilowy kaprys, słomiany zapał. Co w takim razie trzeba zrobić żeby wytrwać w postanowieniu i na początku nowego roku ruszyć z pełnym zaangażowaniem?
Oto kilka wartościowych rad które pomogły mi przełamać barierę, ruszyć z miejsca i opracować plan działania do nauki hiszpańskiego, który spisał się doskonale, choć już myślałam, że zawsze będą jedną z „wiecznie początkujących”.
Na skróty
Toggle1. Decyzja, motyw i motywacja
Sprecyzuj swój cel, co konkretnie chcesz osiągnąć i dlaczego? Zadanie sobie tego kluczowego pytania jest pierwszą i podstawową rzeczą jaką musisz zrobić, a robisz to po to by odnaleźć motyw. Czym jest motyw? Nie wystarczy motywacja? Wyjaśniam: motyw to główny powód, konkretna przyczyna naszego działania a motywacja to proces który sprawia że kierujemy swoje działania na określony tor. Motyw i motywacja uzupełniają się wzajemnie dając nam wewnętrzną siłę aby działać (przykładem motywu może być sukces i konkretne osiągnięcia).
Jeśli wiesz, że angielski jest ci potrzebny, ale nie potrafisz określić głównych motywów, które pchałyby cię ku rozwojowi umiejętności językowych, sprawdź nasz artykuł: „Dlaczego warto uczyć się angielskiego?” – powodzenia!
2. Cel i wizja
Jeśli już wiesz co chcesz osiągnąć i dlaczego, czas na wizualizację. Możesz usiąść wygodnie i pozwolić sobie na chwilę kontrolowanego snu na jawie. Wyobraź sobie siebie za rok po osiągnięciu celu. W wizji musisz być znacząco inny/a niż teraz, ale pamiętaj że wizja musi być możliwa do osiągnięcia, że jest w Twojej kontroli i harmonii z Tobą. Swoją wizję możesz także zapisać, dobrze jeśli zdania będę sformułowane w czasie teraźniejszym np. Pod koniec roku 2022 umiem….potrafię….jestem….z łatwością……
Kartezjański diament
Teraz pora zejść na ziemię bo samo się nie zrobi. Mamy już wizję więc warto zastanowić się nad listą zysków i strat. Pytania kartezjańskie pomogą Ci podjąć decyzję i upewnić się w niej, poszerzą perspektywę i sprawią że Twoja wizja będzie bardziej rzeczywista.
Cztery pytania kartezjańskie (Diament Kartezjański)
- Co zyskam jeśli to zrobię?
- Co zyskam jeśli tego nie zrobię?
- Co stracę jeśli to zrobię?
- Co stracę jeśli tego nie zrobię?
Możesz rozpisać pytania na kartce lub skorzystać ze specjalnie przygotowanego szablonu.
3. Masz wpływ na to co robisz
Zdaj sobie sprawę jak wiele zależy od Ciebie. Kontrolujesz swoje działania rozwijasz się i decydujesz o tym co robisz. Zmień „ nie potrafię” na „jak mogę pokonać trudności”, „nie mam czasu” na „ zorganizuję się żeby go znaleźć”. Zapomnij o hasłach „tak wyszło”, „taka/taki jestem”, bardzo dużo jest w obszarze właśnie Twoich możliwości, a przecież decyzja już została podjęta!
4. Planuj i buduj nawyki
Zacznij od przeanalizowania swojego planu tygodnia, być może będą konieczne decyzje o rezygnacji z czegoś, nauka języka wymaga poświęcenia trochę czasu, więc musisz wziąć to pod uwagę i ustalić priorytety. Jeśli uda się znaleźć 10 – 15 minut dziennie to już jest dobrze. Zastanów się gdzie możesz wpleść naukę angielskiego w swój plan dnia, masz mnóstwo możliwości oto kilka przykładów:
– słuchanie w drodze do pracy, przed snem, podczas sprzątania, uprawiana sportu, gotowania ( ważna wskazówka: kiedy robisz coś innego i nie możesz skupić się zupełnie na słuchaniu wybieraj nagrania do których będziesz wracać kursy audio, słownictwo np fiszki w wersji audio, zdania do tłumaczenia ( seria Angielski w Tłumaczeniach) a kiedy możesz sobie pozwolić na skupienie większej uwagi wybieraj filmiki, podcasty lub audiobooki.
- czytanie wiadomości po angielsku np. na newsinlevels.com,
- robienie listy zadań, listy zakupów po angielsku,
- czytanie przepisów po angielsku, porad, możesz wykorzystać do tego np. Pinterest
Planowanie jest niezbędne, jeśli ustalisz kiedy chcesz poświęcić czas na naukę i konsekwentnie będziesz trzymać się planu wystarczy 30 dni żeby codzienna czynność stała się nawykiem.
5. Buduj poczucie sukcesu
Pozytywne uczucie satysfakcji zapewni Ci zastrzyk dopaminy więc pamiętaj żeby takich sukcesów było sporo. Już tak niewielka rzecz jak wykonanie zadania i odhaczenie go daje poczucie realizacji. Skreślaj, odhaczaj wykonane zadania i testuj się. Testowanie ma ogromną moc, nie tylko sprawdzisz czego się nauczyłeś/nauczyłaś, powtórzysz materiał i poczujesz satysfakcję z wyniku, ale samo tworzenie testu dla siebie pomoże utrwalić Ci materiał. Wystarczy raz w tygodniu podczas powtórki przygotować na kartce test na ok 10-15 minut, (mogą to być słówka lub zdania do przetłumaczenia, idiomy lub czasowniki frazowe) i wrócić do niego np. za dwa dni. A po zdanym teście koniecznie nagroda.
6. Mniej znaczy więcej
Nauka języka wymaga poświęcenia i czasu, ale nie można przesadzać z ilością materiału. Lepiej robić mniej i krócej ale codziennie. Nauka może być przyjemna, nie zadręczaj się listami 100 słówek lepiej naucz się 5-8 i częściej je powtarzaj. Już w trakcie planowania nauki zastanów się jakie są Twoje możliwości i realnie ile jesteś w stanie zrobić w ciągu tygodnia. Planuj małymi krokami i czasem wracaj do swojego „Dlaczego?” oraz do pytań kartezjańskich, utrzymuj motywację. Pamiętaj że to Ty decydujesz i masz kontrolę. A jeśli potrzebujesz kogoś, kto pomoże Ci w nauce i organizacji lub chcesz poćwiczyć konkretne zagadnienia, rozważ udział w naszych zajęciach – indywidualne lekcje angielskiego online czy konwersacje z native speakerem mogą okazać się nieocenionym wsparciem na każdym etapie nauki.
Trzymam kciuki i zaglądaj na mój blog po więcej motywacji do nauki.