Matura – jak przygotować się samodzielnie i pokonać stres przed egzaminem?

Oto kilka cennych rad:

Czy na pewno wiesz czego się spodziewać?

Bardzo dobra znajomość angielskiego nie zawsze idzie w parze z bardzo dobrym wynikiem egzaminu maturalnego. Musisz wiedzieć  jakie zadania czekają Cię na egzaminie, jaki obowiązuje zakres materiału i ile czasu będzie trwał egzamin, dlatego zacznij od informatora który znajdziesz na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

egzamin z języka angielskiego

Praca z kluczem odpowiedzi?

Gwarancją satysfakcjonującego wyniku z pewnością może okazać się systematyczna praca z arkuszami i typowymi zadaniami egzaminacyjnym. Podstawą sukcesu jest zrozumienie wymagań oraz formuły egzaminu. Pracując z kluczem odpowiedzi uczysz się strategii z czasem zaczynasz przewidywać  wymagane odpowiedzi i potrafisz spojrzeć na swoje rozwiązania z punktu widzenia egzaminatora.

Na czym się skupić?

Czasu coraz mniej, stres narasta a Ty nie wiesz za co się zabrać – mówienie, pisanie, czytanie, gramatyka czy słownictwo…?

Zacznij od tego, na co masz największy wpływ i co możesz wyćwiczyć.

Zadania, na których wynik masz większy wpływ to: Speaking, Writing i Use of English. Mniejszy wpływ będziesz mieć na sekcje: Reading i Listening. Oczywiście nie znaczy to, że możesz te zadania zaniedbać, ale tu przyda się też trochę szczęścia. Mówienie, pisanie, środki językowe – to wszystko jesteś w stanie wyćwiczyć i zapamiętać.

Jak ćwiczyć Reading & Listening & Writing?

Na zadania z rozumienia ze słuchu i rozumienie tekstów możemy mieć mniejszy wpływ, może się pojawić coś czego nie przerobiliśmy i po prostu może nie pójść idealnie po naszej myśli. Dochodzi tez bardzo ważny czynnik który wszystko potrafi zepsuć – stres, presja czasu. Na egzaminie nie ma czasu żeby na spokojnie analizować każde zdanie i czytać kilka razy, musisz opierać się na logice  a nagrania nie usłyszymy więcej niż dwa razy, tutaj ważna jest strategia.

Dlatego w tym wypadku ważna jest strategia i praca z tekstem pod presją czasu.  W słuchaniu  ważne są słowa klucze, synonimy oraz przewidywanie co możemy usłyszeć. Jeśli chodzisz na kurs angielskiego przed maturą, na pewno Twój lektor zadba o to aby Cię przygotować także do walki z ograniczonym czasem na egzaminie a na zajęciach będziesz mieć możliwość chociaż trochę wczuć się w sytuację. Dlatego tak ważne są egzaminy próbne, nie tylko po to żeby sprawdzić na ile radzisz sobie z zadaniami egzaminacyjnymi, ale także ze stresową sytuacją. Jeśli  uczysz się samodzielnie, zadania na rozumienie tekstu zawsze rób na czas, to samo dotyczy pisania. Pisanie, oprócz strategii która pozwoli Ci wypracować styl, używać odpowiedniego słownictwa i struktur, powinno także być ćwiczone na czas oraz z kontrolą liczby słów w każdym paragrafie. Nie możesz zapomnieć o czytelności Twojego pisma, jeśli egzaminator nie będzie mógł rozszyfrować Twojego pisma możesz stracić punkty za wypowiedź pisemną.

Pamiętaj też o odpowiednim podejściu – zastanów się, jak polubić naukę angielskiego i sprawić, aby stała się ona dla Ciebie bardziej intuicyjna. Wypracuj codzienne rutyny, przygotuj listę filmów i seriali do nauki angielskiego, a jeśli potrzebujesz pomocy w zrozumieniu konkretnych zagadnień, nie trać cennego czasu przed egzaminem i zapisz się na indywidualny kurs angielskiego online (możesz zacząć jedynie od kilku lekcji) lub rozważ konwersacje z native speakerem.

Co jeszcze możesz zrobić?

  1. Stwórz swoją listę synonimów dla powszechnie używanych, prostych słów . Lista musi być dla Ciebie realna do nauczenia się.
  2. Przygotuj listę struktur których użyjesz w wypowiedzi pisemnej i po każdym napisanym wypracowaniu sprawdzaj co możesz odhaczyć a co jeszcze możesz dodać.
  3. Przemyśl i przygotuj swoje własne listy sprawdzające, które pomogą Ci upewnić się, że nie zapomniałeś o niczym, robiąc np. transformacje sprawdź czas gramatyczny, osobę, liczbę. W wypowiedzi pisemnej może to być stylistyka, czy mam wstęp?, zakończenie?, odpowiednie struktury?, czy unikam prostego słownictwa?
  4. Poprawiaj ulepszaj i powtarzaj swoje wypowiedzi, zarówno ustne jak i pisemne. Możesz się nagrywać, wracać do tych samych zestawów, tematów wypracowań, przez powtarzanie możesz dojść do perfekcji.
  5. Mniej to więcej – ta zasada pomoże Ci być bardziej skutecznym. Swoboda i naturalność będą lepiej ocenione niż używanie trudnych słów czy idiomów w złym kontekście, bez zrozumienia. Wybierz mniejszą liczbę słownictwa, ale za to opanuj je do perfekcji. Zdecydowanie wypadniesz lepiej.

Jeśli potrzebujesz pomocy w rozplanowaniu samodzielnej nauki, wskazówek dotyczących Twoich mocnych i słabych stron zapisz się na konsultację pomogę Ci w realizacji Twojego celu.