Angielski to język biznesu, nauki, technologii i rozrywki. Łączy ludzi z odmiennych kultur i różnych stron świata. W tym fascynującym cyklu artykułów wyruszymy w podróż, która pozwoli nam odkryć jak angielski ewoluował i rozwijał się w kolejnych krajach, stając się językiem wielopostaciowym i dynamicznym. Zgłębimy też wyzwania i korzyści płynące z używania języka angielskiego w globalnym świecie. Gotowi? Zatem w drogę! Dziś ruszamy do Australii.
Na skróty
ToggleKraj czy kontynent?
Australia jest zarówno kontynentem, jak i krajem. Nieścisłości pojawiają się jednak bardzo często, gdy mówi się o Australii i Oceanii, jako o regionie. Australia jest bowiem częścią tego regionu, ale nie jest jedynym lądem wchodzącym w jego skład. Oceania to znacznie szerszy obszar, który obejmuje oprócz Australii także wiele wysp i archipelagów, takich jak Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea czy Fidżi.
Czasami można spotkać się z uproszczonym podejściem, gdzie Australia jest traktowana jako oddzielny kontynent, a Oceania jako zbiór wysp. To błąd. Poprawne i pełne ujęcie uwzględnia Australię zarówno jako kontynent, jak i część Australii i Oceanii.
Zapraszamy także do przeczytania pierwszej części naszej serii: Wokół Świata po Angielsku: Rozpoczynamy podróż!
Pochodzenie nazwy „Australia”
Europejscy kartografowie, już od zamierzchłych czasów wierzyli, że na południowej półkuli Ziemi musi istnieć ogromny ląd, który równoważy masy lądowe na półkuli północnej. Ziemię tę oznaczali na mapach jako „Terra Australis Incognita”.
Ostatecznie, nazwą „Australia” ochrzczono znacznie mniejszy ląd, niż pierwotnie zakładano. Nazwa ta jednak przetrwała i jest używana do dziś.
Polecamy: AI w nauce angielskiego.
Australijska mieszanka kultur
Australia to kraj wielokulturowy. Żyją i mieszkają w nim ludzie z różnych części świata – przeważają potomkowie Europejczyków, ale i Aborygeni, Azjaci oraz osoby pochodzące z innych regionów.
Rdzenni mieszkańcy, Aborygeni, stanowią mniejszość populacji Australii. Ich kultura jest jedną z najstarszych na świecie i obejmuje bogate tradycje ustne, sztukę i muzykę. Niestety, Aborygeni doświadczają dyskryminacji i nierówności, co negatywnie wpływa na ich społeczność. Mają utrudniony dostęp do edukacji i zatrudnienia, a także do opieki zdrowotnej. Żyją przez to krócej, i częściej zapadają na choroby przewlekłe.
Organizacje rządowe i pozarządowe podejmują działania w celu zwalczania rasizmu w Australii i poprawy sytuacji Aborygenów, jednak problem nadal istnieje i wymaga dalszych wysiłków.
Sprawdź także: Kursy Business English online.
Język Australii
Język angielski, którym posługują się mieszkańcy Australii, choć wywodzi się z Wielkiej Brytanii, na przestrzeni lat wykształcił swoje unikalne cechy. Różnice między australijskim angielskim a brytyjskim angielskim dotyczą wymowy, słownictwa i gramatyki.
Polecamy: Kurs przygotowujący do egzaminu FCE online.
Wymowa
Australijczycy mają tendencję do przedłużania samogłosek, co nadaje ich akcentowi bardziej melodyjny charakter. Wymowa niektórych dźwięków jest bardziej zmiękczona w porównaniu z brytyjskim angielskim. Charakterystyczne jest też używanie dyftongów.
Słownictwo
Australijski angielski zawiera wiele slangowych określeń i zwrotów, które są unikalne dla tego regionu. Często używa się zdrobnień i skrótów, które mogą być niezrozumiałe dla osób z innych krajów anglojęzycznych. Wiele słów i wyrażeń ma inne znaczenie niż w brytyjskim angielskim, np. brekkie (breakfast) czy mate (friend).
Gramatyka
W australijskim angielskim częściej używa się czasu Past Simple w odniesieniu do wydarzeń z przeszłości, podczas gdy w brytyjskim angielskim w takich sytuacjach stosuje się czas Present Perfect. W Australii niektóre czasowniki w czasie przeszłym, mające nieregularną formę w brytyjskim angielskim, w australijskim mogą mieć formę regularną.
Ciemna strona Australii
Wielu osobom Australia kojarzy się nie tylko z surfingiem, pięknymi plażami i kangurami, a z zupełnie innymi doświadczeniami. Turyści bardzo często obawiają się jadowitych stworzeń, które mogą zepsuć im wakacje, a nawet stać się przyczyną zgonu. Przyjrzyjmy się kilku najniebezpieczniejszym okazom:
- Osa morska (Chironex fleckeri): To jedna z najbardziej jadowitych meduz na świecie. Powoduje zatrzymanie akcji serca po zaledwie paru minutach – o ile jad obejmie powyżej 10 procent skóry. Niebezpieczna jest zwłaszcza dla dzieci.
- Tajpan pustynny (Oxyuranus microlepidotus): Uważany za najbardziej jadowitego węża lądowego na świecie. Jego jad jest bardzo silny, ale na szczęście węże te są zazwyczaj płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi.
- Ptasznik australijski (Atrax robustus): To jeden z najbardziej jadowitych pająków na świecie. Jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją agresywność, ale również dzięki swoim niezwykle ostrym szczękoczułkom, które potrafią przebić ludzki paznokieć.
- Nibykobra siatkowana (Pseudonaja textilis): Jest to gatunek odpowiedzialny za większość śmiertelnych ukąszeń węży w Australii. Jej jad zawiera neurotoksynę, która hamuje pracę serca, przepony i płuc, powodując uduszenie.
Polecamy: Kurs angielskiego dla studentów online.
Co warto zobaczyć?
Australia to kraj, który oferuje coś dla każdego. Niezależnie od tego, czy interesujecie się przyrodą, kulturą, historią, czy sportami wodnymi, z pewnością znajdziecie tu coś dla siebie.
Wielka Rafa Koralowa
Największa na świecie rafa koralowa, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To raj dla nurków i miłośników podwodnego świata
Uluru (Ayers Rock)
Ogromny monolit skalny, święte miejsce dla Aborygenów, wznoszący się majestatycznie nad pustynią. Jego zmieniające się barwy o wschodzie i zachodzie słońca to niezapomniany widok.
Opera w Sydney
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie, ikona Australii. Zachwyca nie tylko architektura budynku ale i bogaty program kulturalny tego miejsca.
Daintree Rainforest
Miejsce idealne dla miłośników przyrody i trekkingu. Najstarszy na świecie las deszczowy, pełen unikalnej flory i fauny.
Park Narodowy Kakadu
Rozległy park, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z bogatą kulturą Aborygenów, pięknymi wodospadami, mokradłami i unikalnymi formacjami skalnymi.
Wyspa Kangurów
Raj dla miłośników zwierząt, gdzie można spotkać kangury, koale, foki i wiele innych gatunków. To idealne miejsce na bliski kontakt z australijską przyrodą.
Conversando życzy Wam udanej podróży!