Angielski to język biznesu, nauki, technologii i rozrywki. Łączy ludzi z odmiennych kultur i różnych stron świata. W tym fascynującym cyklu artykułów wyruszymy w podróż, która pozwoli nam odkryć jak angielski ewoluował i rozwijał się w kolejnych krajach, stając się językiem wielopostaciowym i dynamicznym. Zgłębimy też wyzwania i korzyści płynące z używania języka angielskiego w globalnym świecie. Gotowi? Zatem w drogę!
Na skróty
ToggleJęzyk angielski w liczbach
Języka angielskiego jako oficjalnego – urzędowego, używa się w 67 krajach na całym świecie. Wszystko to stanowi około 6,7% populacji, czyli 500 milionów ludzi mówiących po angielsku.
Zaskakująco mało, prawda? Wszystko, dlatego że oprócz krajów, w których angielski jest językiem urzędowym istnieją też takie, w których używa się go jako języka pomocniczego. Doliczając do wyżej wymienionych statystyk te właśnie obszary okazuje się, że ponad 1,5 miliarda ludzi (czyli 20% populacji) na świecie, posługuje się językiem angielskim.
Wziąć pod uwagę należy jednak fakt, że poziom znajomości języka angielskiego może się różnić w zależności od osoby i kontekstu. Jedni będą w stanie płynnie mówić i pisać po angielsku, podczas gdy inni operować tylko podstawowymi zwrotami. W niektórych krajach angielski jest powszechnie używany w biznesie i edukacji, w innych głównie w turystyce.
Język angielski w Europie
Angielski jest oficjalnym językiem jedynie na terytorium dwóch europejskich krajów -Wielkiej Brytanii i Irlandii. Używa się go jednak jako języka drugiego lub obcego, w wielu innych państwach Europy (np. Malta, Holandia, Skandynawia).
Szacuje się, że angielskim posługuje się w różnym stopniu ponad 300 milionów Europejczyków. Według raportu „English Proficiency Index” firmy Education First z 2023 roku, poziom znajomości języka angielskiego w Europie jest zróżnicowany. Najwięcej Europejczyków posługuje się językiem angielskim na poziomie B1 (31%). Znajomością angielskiego na poziomie biegłym (C2) może się pochwalić już tyko 4% obywateli Europy.
Najwyższy poziom znajomości języka angielskiego w Europie odnotować można w Holandii (90% osób na poziomie B2 lub wyższym), najniższy w Turcji (34% osób na poziomie B2 lub wyższym). Polska plasuje się na 10 miejscu w rankingu (60% osób na poziomie B2 lub wyższym).
Dlaczego język angielski stał się językiem globalnym?
Język jest jednym z czynników składających się na szeroko pojętą tożsamość danego kraju. Specjaliści nierzadko określają go mianem duchowego dziedzictwa narodu i człowieka. Oczywistym staje się zatem fakt, że wszelkiego rodzaju procesy społeczne, kulturowe czy gospodarcze zachodzące we współczesnym świecie, mają na niego szczególny wpływ. Które z nich doprowadziły do tego, że język angielski stał się tak popularny w biznesie, turystyce czy nauce?
Globalizacja
Jednym z powodów tak dużej popularności i powszechności języka angielskiego w Europie jest globalizacja, czyli proces rozszerzania wzajemnych powiązań między różnymi regionami świata, prowadzący do ujednolicenia rynków, kultury i polityki. Dzięki globalizacji, ludzi dotąd zupełnie obcych – z różnych regionów świata, zaczyna coraz więcej łączyć. Proces ten sprawia, że z roku na rok obywatele różnych państw wymieniają między sobą coraz więcej towarów i informacji, coraz więcej podróżują, współpracują przy rozwiązywaniu wspólnych problemów.
Kolonizacja
Wielka Brytania była potęgą kolonialną przez wiele stuleci, a jej język – angielski, narzucany mieszkańcom zagarniętych obszarów. Wszystkie kolonizatorskie działania doprowadziły do szerokiego rozpowszechnienia języka angielskiego w wielu częściach świata, takich jak Ameryka Północna, Afryka Południowa, Australia, Indie czy Pakistan.
Kultura popularna
Za sprawą dobrze nam wszystkim znanych filmów, muzyki, książek i innych form kultury popularnej z krajów anglojęzycznych, które codziennie docierają do najdalszych zakątków naszego globu, język angielski stał się znany i powszechny na całym świecie.
- Hollywoodzkie produkcje filmowe i seriale telewizyjne: Dzięki nim odbiorcy z całego świata codziennie mają kontakt z różnymi akcentami i slangiem angielskim;
- Amerykańska muzyka: Teksty piosenek, wywiady z muzykami oraz programy muzyczne, przyczyniają się do kształtowania świadomości językowej;
- Facebook, Instagram czy TikTok: Platformy zdominowane przez treści anglojęzyczne wpływają na sposób, w jaki ludzie używają języka angielskiego w codziennej komunikacji.
Język technologii i biznesu
Język angielski jest też dominującym językiem w dziedzinie nauki, biznesu i technologii. Wszelkiego rodzaju badania naukowe, badania rynku czy dokumentacja techniczna są najczęściej publikowane w języku angielskim. By naukowcy i biznesmeni z całego świata mieli do nich dostęp, mogli się nimi inspirować i korzystać z nich w swojej codziennej pracy, muszą znać język angielski.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty kursów Business English online!
Edukacja
Zmiany ustrojowe w Polsce, po upadku komunizmu, rozpoczęły proces otwierania się państwa na świat i integracji z zachodnimi strukturami. Znajomość języka angielskiego, stała się kluczowa dla rozwoju gospodarczego i społecznego kraju.
Późniejsze przystąpienie Polski do Unii Europejskiej dodatkowo podkreśliło znaczenie znajomości języka angielskiego, który był jednym z języków urzędowych UE.
By każdy Polak mógł odnaleźć się w nowej rzeczywistości wprowadzono do szkół jako przedmiot obowiązkowy, język angielski.
Dziś w większości krajów rozwiniętych i rozwijających się, za sprawą zmian gospodarczych i ustrojowych oraz docierającej w coraz odleglejsze zakątki świata kultury popularnej, język angielski jest obowiązkowym przedmiotem w szkołach.
Marzysz o podróżach? Chciałbyś odkryć i zobaczyć miejsca o których do tej pory czytałeś jedynie w przewodnikach? A może poszerzasz sieć kontaktów biznesowych i nie masz pewności, czy Twój angielski jest na odpowiednim poziomie by podołać tym wyzwaniom? Zapoznaj się z ofertą naszych kursów indywidualnych i grupowych, które pomogą Ci otworzyć się na świat. Skontaktuj się z nami już dziś i umów na lekcję próbną. Do zobaczenia!