Ucz się nie myśląc o tym! Rutyny, które warto wprowadzić do swojej codzienności, aby płynnie komunikować się po angielsku

ucz sie angielskiego


Pewnie zastanawiałeś się wiele razy co może sprawić, żeby Twój angielski stał się bardziej „naturalny” i płynniejszy w wymowie. W końcu nie bez powodu już od wielu lat język angielski nazywa się w Polsce drugim językiem ojczystym – używamy go tak często, w szkole, na ulicy, w pracy, że w teorii wszyscy powinniśmy znać go w stopniu co najmniej bardzo dobrym. Niestety tak się nie dzieje – wiele osób poświęca dużą ilość swojego wolnego czasu na naukę podstaw, zdarza się, że z marnym skutkiem. Nie musi tak być! Poznaj sposoby na lekką naukę języka angielskiego, które z łatwością wprowadzisz w życie.

SOCIAL MEDIA I CONTENT WIDEO

To, na czym skupiamy uwagę, lepiej „wchodzi nam do głowy”, dlatego jeżeli zależy Ci na skutecznej nauce języka angielskiego postaraj się mieć z nim kontakt jak najczęściej – nie tylko podczas lekcji w szkole lub na kursach językowych. Internet daje nam do tego nieograniczone możliwości! Interesujesz się gamingiem, makijażem lub jazdą konną? Świetnie! Wejdź na YouTube, Instagrama i TikToka, poszukaj twórców z interesujących się kategorii, zaobserwuj ich profile i postaraj się regularnie wracać do produkowanych przez nich materiałów. Dzięki temu nie tylko uczysz się słów z konkretnej branży, ale także ćwiczysz rozumienie ze słuchu. Nie ograniczaj się do nagrań puszczanych podczas lekcji czy klasówek – badania ekspertów pokazują, że jeśli jesteśmy naprawdę zainteresowani danym tematem potrafimy przyswajać wiedzę o wiele szybciej!

APLIKACJE DO NAUKI JĘZYKA

Nauka języka nie musi być czasochłonna. Możliwe, że Twój tryb życia nie pozwala Ci na regularne planowanie lekcji z nauczycielem lub tym bardziej własnej pracy z podręcznikiem. Czy z tego powodu musisz zrezygnować ze swoich postanowień językowych i zdobywania językowych świadectw, takich jak certyfikat FCE czy CAE? Oczywiście, że nie! Z pomocą przychodzą nam darmowe aplikacje, które możesz pobrać na swój telefon bądź laptop i mieć do nich dostęp w każdym momencie. Czekasz na przystanku na autobus? Twój znajomy spóźnia się na spotkanie? Odpal aplikację, poznaj nowe słówka i zwroty, utrwalaj wcześniej zdobytą wiedzę – a to wszystko może zająć Ci tylko pięć minut! Twórcy takich aplikacji prześcigają się w znajdywaniu coraz to nowych form grywalizacji i ciekawych rozwiązań mających uprzyjemnić i ułatwić nam naukę języka.

Oto kilka przykładów aplikacji, które polecamy: Duolingo, Busuu, Memrise, FunEasyLearn, Novakid, eTutor. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

PODCASTY, PIOSENKI, FILMY

Kultura to skarbnica wiedzy językowej – szczególnie jeśli chcemy poznać idiomy, slang oraz melodykę danego języka. Poszukaj w Internecie np. na YouTube czy Spotify interesujących Cię podcastów i włączaj je podczas codziennych czynności tj. sprzątanie czy spacerowanie. Nawet nie zauważysz jak szybko zaczniesz rozumieć więcej i poprawisz swój akcent!

Masz jeden ulubiony film, który możesz oglądać w nieskończoność? A może kochasz śledzić nowości na Netflixie lub HBO Max? Zdecyduj się na wersję bez lektora, z angielskimi napisami. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt duże wyzwanie – obejrzyj dany film dwa razy: najpierw z polskim tłumaczeniem, następnie po angielsku. Zobaczysz, jak szybko Twój wysiłek się opłaci – zaczniesz lepiej rozumieć konteksty wypowiedzi, a także będziesz kojarzył pewne zwroty z konkretnymi sytuacjami językowymi. To działa!

„ZMIANA” OTOCZENIA

Masz słówka, które trudno Ci zapamiętać, a potrzebujesz nauczyć się na sprawdzian? Jeżeli tylko masz taką możliwość – naklej samoprzylepne karteczki na dany przedmiot z angielskim tłumaczeniem. Ten sposób świetnie sprawdza się w trakcie nauki tematów związanych z domem, pracą i naszym najbliższym otoczeniem. Dzięki temu nasza uwaga podąża w pożądanym kierunku – im częściej widzimy dany wyraz, tym większa szansa, że utrwalimy go w swojej pamięci.

PEN FRIEND

Choć tradycyjnie „pen friend” to osoba, z którą możesz wymieniać się listami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść ten zwyczaj do Internetu 😊 Na Facebooku istnieje wiele grup edukacyjnych i mastermindowych, gdzie znajdziesz ludzi z całego świata zainteresowanych zawieraniem nowych znajomości. Kiedy ktoś wyda Ci się sympatyczny – możesz zainicjować kontakt! Masz szansę poćwiczyć używanie języka angielskiego w praktyce podobnie jak w przypadku konwersacji z native speakerem oraz – długofalowo – znaleźć nowego znajomego, z którym możesz się zaprzyjaźnić bądź współpracować przy ciekawych projektach biznesowych.

Uwaga! Pamiętaj, aby najpierw zweryfikować tożsamość takiej osoby – bądź ostrożny i rozsądny w swoim postępowaniu.

Jeżeli wprowadzisz powyższe sposoby na naukę języka angielskiego w Twoje codzienne życie masz gwarancję na to, że Twoje umiejętności językowe – niezależnie od poziomu – ulegną szybkiej poprawie. Szukaj okazji do komunikowania się po angielsku! To praktyka czyni mistrza 😊 Powodzenia!

nauka angielskiego