Święta Bożego Narodzenia po angielsku – tradycja, życzenia, zwroty i słownictwo

święta bożego narodzenia po angielsku


To już za chwilę! Święta Bożego Narodzenia to jedne z najpiękniejszych dni w roku – jest to magiczny czas, która tradycyjnie spędzamy z naszą rodziną i przyjaciółmi. Warto jednak pamiętać o tym, że nasze polskie tradycje świąteczne są unikatowe – zupełnie inne niż na wyspach brytyjskich. Jak wygląda Gwiazdka w Anglii? Skąd wzięła się nazwa „Christmas”? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

1. MERRY CHRISTMAS EVERYONE!

Słowo „Christmas” pochodzi od staroangielskich słów Mass of Christ – inaczej jest to Msza Chrystusowa. Podobnie jak w Polsce Święta Bożego Narodzenia są w Anglii nierozerwalnie związane z chrześcijańską tradycją, jednak Brytyjczycy dorzucają do nich wiele świeckich, niespotykanych nigdzie indziej elementów. Świąteczny szał na wyspach brytyjskich rozpoczyna się już… w październiku! Anglicy uwielbiają długi okres przygotowywania do świąt – podobnie jak Polacy kochają przystrajać swoje domy i organizować świąteczną atmosferę w swoich wnętrzach. Bardzo modną angielską tradycją jest zabawa w tzw. Secret Santa polegająca na wzajemnym obdarowywaniu się drobnymi prezentami – upominki zgodnie ze zwyczajem wręcza się każdemu.

2. CHRISTMAS DAY

W Polsce najbardziej uroczystym dniem Świąt Bożego Narodzenia jest Wigilia – to wtedy wypatrujemy Pierwszej Gwiazdki i zasiadamy do stołu na którym tradycyjnie znajduje się 12 potraw. W Anglii za najbardziej oczekiwane święto uważa się Christmas Day – 25 grudnia (Boże Narodzenie). To wtedy wszyscy dzielą się prezentami, które są wrzucane do skarpet wiszących nad kominkiem. Te, które się nie zmieszczą, zostają położone pod choinką i czekają na ich otwarcie do samego rana. Co ciekawe, Brytyjczycy zaczynają rozpakowywać swoje prezenty wspólnie, po kolei, dlatego też trwa to zdecydowanie dłużej.

3. CHRISTMAS DISHES

Tradycyjny bożonarodzeniowy obiad w angielskim domu różni się od tego, który znamy w Polsce. Na wyspach brytyjskich głównym daniem świątecznym jest nadziewany indyk (roast turkey) podawany najczęściej z pieczonymi ziemniakami i warzywami. Na deser podaje się Christmas Pudding – ciemne, bardzo słodkie ciasto nasączone alkoholem. O jego upieczeniu trzeba pomyśleć już kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem! Ono potrzebuje czasu, aby dojrzeć – dopiero wtedy uzyskuje swój właściwy smak. Innym znanym przysmakiem jest mince pies – tradycyjne angielskie ciasteczko nadziewane suszonymi owocami.

4. UK BOXING DAY

26 grudnia – II Dzień Świąt – to u nas kolejna okazja do spotkań z rodziną i bliskimi. Anglicy spędzają ten czas zupełnie inaczej – wyruszają na pierwsze poświąteczne zakupy! Boxing Day tradycyjnie jest dniem wolnym od pracy, ale sklepy w centrach handlowych przy Oxford Street potrafią być czynne już od samego rana. Największe kolejki tworzą się w Londynie przed najsłynniejszymi domami handlowymi – choćby  Selfridge’s, Liberty czy Hamley’s.

Choć nasze polskie tradycje nieco różnią się od tych brytyjskich – sens tych świąt jest wciąż taki sam. Chodzi o poświęcenie czasu swoim bliskim, cieszenie się ze swojej wzajemnej obecności oraz regenerację i odpoczynek. I tego Wam życzymy! Merry Christmas everyone!

święta bożego narodzenia po angielsku