Jak zacząć przygodę z językiem angielskim? Samodzielna nauka od podstaw

samodzielna nauka angielskiego

Zawsze chciałeś uczyć się języka angielskiego, ale brakowało Ci czasu i pieniędzy? Zaskoczę Cię: wszystko, co potrzebne, już masz. Wystarczy Ci komputer i dostęp do Internetu! Wielu z nas nie docenia możliwości, jakie nam oferują – aby zacząć uczyć się języka obcego w XXI wieku wystarczy tylko CHCIEĆ! Jak zacząć? Oto kilka praktycznych porad:

1. TEMATYCZNE KANAŁY NA YOUTUBE

Wystarczy, że w wyszukiwarkę YouTube wpiszesz frazę „nauka języka angielskiego” a Twoim oczom ukaże się setki filmów w dokładnie tej tematyce! „Business English”? Proszę bardzo! „Użycie czasu Present Simple”? A może wskazówki do zdobycia certyfikatu FCE lub CAE? Nie ma sprawy! Znajdziesz tam wideo o różnej długości dopasowane do Twoich oczekiwań: możesz otrzymać szybkie wyjaśnienie bądź szczegółowe informacje o danym zagadnieniu opracowane przez nauczycieli języka angielskiego z całego świata. Cofasz lub przyspieszasz filmik w dowolnym momencie – nie musisz się bać, że coś umknie Twojej uwadze.

Od jakich zagadnień najlepiej zacząć naukę języka angielskiego samodzielnie? Polecę Ci prosty sposób: w zależności od poziomu językowego, na jakim obecnie jesteś, wyszukaj w Internecie spis treści dowolnego podręcznika do nauki języka np. „Angielski poziom B2” – zazwyczaj tematy są poukładane od najprostszego do najbardziej skomplikowanego zagadnienia. Teraz nie masz już wymówek. Do dzieła!

2. FILMY I SERIALE NA NETFLIXIE

Mimo tego, że o teorii immersji językowej (inaczej językowego zanurzenia) pisało już wielu uczonych, mam wrażenie, że niewiele osób potrafi zastosować ją w praktyce. Często dostaję pytanie: jak NAJSZYBCIEJ nauczyć się języka obcego? Moja odpowiedź brzmi: traktuj ten język tak samo jak ten ojczysty. Kiedy „zanurzamy się” w danym języku – zmieniamy ustawienia językowe na telefonie, czytamy książki, staramy się komunikować z innymi ludźmi za pomocą prostych zwrotów, słuchamy podcastów i wywiadów – potrafimy szybciej określić kontekst danej wypowiedzi nawet jeśli nie rozumiemy w pełni słów w niej zawartych. To najskuteczniejszy sposób na naukę języka obcego!

Masz ochotę obejrzeć coś na Netflixie i trafiłeś na produkcję po angielsku? Świetnie! Filmy i seriale do nauki angielskiego to jeden z najlepszych sposobów na rozrywkowe poszerzanie umiejętności. Jeżeli nie jesteś totalnie początkującą osobą spróbuj włączyć oryginalną wersję językową oraz uruchom angielskie napisy. Takie działanie w dłuższej perspektywie poprawi nie tylko Twoją zdolność rozumienia ze słuchu, ale zaczniesz również wyłapywać i rozróżniać akcenty. Połącz przyjemne z pożytecznym 😊

3. ZAJĘCIA INDYWIDUALNE I GRUPOWE

Dlaczego poruszam ten temat mówiąc o samodzielnej nauce języka angielskiego? Dobrze wiem, że w pewnym momencie każdy uczeń spotyka zagadnienie, które zaczyna go przerastać. Wtedy tutor z YouTube nie będzie w stanie mu pomóc – zaczynają się językowe schody, a więc zaczniesz potrzebować indywidualnego podejścia i konkretnego wyjaśnienia, a także możliwości zapytania o dręczące Cię niuanse. Wreszcie przyjdzie także czas popracowania nad wymową – w tym aspekcie konwersacje z native speakerem mogą okazać się nieocenioną pomocą. Zacznij sam, ale kiedy spotykasz się z ogromnymi trudnościami – pozwól się poprowadzić, choćby na jakiś czas. Gwarantuję – nie pożałujesz 😊

nauka angielskiego w domu