Jak zmotywować się do nauki angielskiego?

Precyzyjna organizacja dnia dla efektywności nauki, motywacyjna herbata, nauka w krótkich seriach… Istnieje wiele metod na to, jak mieć motywację do nauki – wiele z nich nie przynosi jednak oczekiwanych efektów, a każdego z nas dopada czasami lenistwo. Zastanawiasz się, jak je pokonać? Poznaj nasze sposoby na zmotywowanie się do nauki – zapraszamy do lektury!

Sprawdź również, Dlaczego warto mieć certyfikat FCE?

Sprawdzone sposoby na radzenie sobie z brakiem motywacji do nauki

Zastanawiasz się, jak znaleźć motywację do nauki? Poznaj nasze sprawdzone, wieloletnie sposoby i zapomnij o prokrastynacji na dobre!

  1. Określ wyraźnie swój cel – skuteczne zmotywowanie się do nauki wymaga zrozumienia powodu, dla którego wkładamy w nią swój wysiłek. Twój cel powinien być zapisany ręcznie (np. na kartce, którą powiesisz nad swoim biurkiem), musi być bardzo jasny oraz określony w czasie – ujmij go, najprecyzyjniej, jak tylko się da (zamiast „nauczę się języka angielskiego” zapisz „Ja, Jan Kowalki, w dniu 1 stycznia 2025 posiadam certyfikat FCE z języka angielskiego). Następnie zamknij oczy i zwizualizuj go – jak będziesz się czuł, kiedy osiągniesz swój cel? Jakie praktyczne korzyści odniesiesz? Jak będą postrzegać Cię inni? Zapamiętaj tę chwilę!
  2. Podziel swój wielki cel na mniejsze cele – jeśli podzielisz swój cel na niewielkie zadania zobaczysz wielopunktową drogę, która krok po kroku doprowadzi Cię do jego ostatecznej realizacji (np. jeśli za dwa lata o tej porze chcę znać angielski na poziomie C1, to za rok moim zadaniem jest nabycie znajomości tego języka na poziomie A2/B1 – pamiętaj, że prokrastynacja lubi zarówno przesadnie wymagające, jak i zbyt mało absorbujące zadania!
  3. Wyznacz precyzyjny plan nauki – jeśli chcesz osiągać satysfakcjonujące wyniki i skutecznie mierzyć efektywność swojego wysiłku w czasie, musisz mieć rozplanowaną naukę od dnia, w którym zaczynasz, na co najmniej kilka tygodni do przodu (plan dnia/nauki/miesiąca z pewnością istotnie pomoże Ci ograniczyć stres i zmarnowany czas) – możesz wyznaczyć sobie w ciągu dnia godzinę, zarezerwowaną wyłącznie na naukę języka lub skorzystać z indywidualnego kursu angielskiego online, który pomoże Ci w organizacji.
  4. Znajdź metody nauki skuteczne dla Ciebie – musisz pamiętać, że nie ma uniwersalnych sposobów na naukę dla wszystkich. Czujesz, że nauka angielskiego w grupie to coś dla Ciebie? A może preferujesz dopasować proces nauki do wyłącznie własnych preferencji? Dobrze zapamiętujesz usłyszane słowa? A może musisz je zobaczyć i lubisz notowanie? Wypróbuj różne metody i znajdź tę, która najlepiej sprawdzi się u Ciebie!
  5. Zadbaj o właściwą atmosferę nauki – jeśli chcesz skutecznie realizować cele językowe, uporządkuj miejsce, w którym będziesz się uczył i usuń przeszkadzacze. Efektywność nauki zależy w głównej mierze od koncentracji, dlatego (poza zapewnieniem sobie odpowiednich warunków) pamiętaj również o regeneracji. Intensywna nauka jest skuteczna wyłącznie wtedy, kiedy masz na nią siłę! Poruszamy ten temat m. in. w artykule poświęconym organizacji czasu: „Jak długo się uczyć?„.
  6. Nagradzaj się za etapy nauki – nagradzanie się za etapy nauki pomoże Ci zwiększyć motywację i zapieczętowywać swoje nawyki.
  7. Ucz się tego, co lubisz – jeśli masz taką możliwość, wybieraj materiały do nauki związane z kręgiem Twoich zainteresowań (możesz wypróbować tematycznych słówek, związanych z Twoim ulubionym zespołem, nauki gramatyki na śmiesznych przykładach z Twojego życia lub kursów business English).
nauka angielskiego motywacja

Brak motywacji do nauki – skąd się bierze i jakie kroki do znalezienia motywacji musisz podjąć na początek?

Brak motywacji wynika zwykle z braku świadomego zrozumienia celu, dla którego podejmujemy dany wysiłek. Cel ten musi być na tyle ważny, że pokrycie go pracą okaże się dla Ciebie opłacalne. Postaraj się, aby tak właśnie było! Warto w tym celu zadawać sobie praktyczne pytania – „dlaczego opłaca mi się czegoś nauczyć?”, „jak będę się czuł, kiedy nauczę się już danej partii materiału”? oraz „jakie wymierne korzyści przyniesie mi nauczenie się angielskiego na danym poziomie?”. Negocjuj ze sobą! A przed rozpoczęciem nauki nie zapomnij o następujących krokach:

  • Uporządkuj miejsce swojej nauki
  • Wycisz powiadomienia w telefonie
  • Postaraj się wyciszyć – na kilka minut przed rozpoczęciem nauki spróbuj myśleć o zagadnieniach, jakie będziesz poruszał w jej trakcie
  • Jeśli zdecydujesz się na samodzielną naukę, nie pozwól nikomu zaburzyć Twojej koncentracji (np. zamknij swój pokój)

Czujesz, że Twoja nauka nie może ruszyć naprzód? Sprawdź „6 prostych rad, jak zrobić postępy w nauce jeśli czujesz, że stoisz w miejscu!”

Planowanie nauki i budowanie nawyków – jak to zrobić?

Indywidualny plan nauki powinien towarzyszyć Ci od początku do samego końca Twojej przygody z nauką języka. Jak go przygotować, a następnie sprawić, aby stał się on Twoim nieodłącznym drogowskazem na co dzień? Poznaj nasze porady:

  • Organizacja dnia dla efektywności nauki to podstawa – wspomniany plan dnia/nauki/miesiąca to kluczowy element skutecznej nauki stacjonarnej i nauki online. Spróbuj zbadać, ile czasu zajmują Ci różne czynności w ciągu dnia (np. szkoła, obowiązki domowe, rozrywka – z pomocą telefonu możesz łatwo sprawdzić ilość czasu spędzanego w różnych aplikacjach) i zastanów się, ile z tego czasu chcesz poświęcić na naukę języka (zarówno w ciągu jednego dnia, tygodnia, jak i miesiąca).
  • Określ swój poziom wiedzy – nauka zarządzania czasem to nie wszystko! Zanim rozpoczniesz naukę określ dokładnie, na jakiem poziomie znajdujesz się teraz, a na jakim chcesz znaleźć się w wybranych odstępach czasu. Zarówno w określeniu poziomu Twoich umiejętności, jak i ustaleniu planu nauki może pomóc nauczyciel języka lub native speaker na zajęciach angielskiego.
  • Zacznij od małych kroków – zacznij od małych lub średnich trudnościowo, osiągalnych dziennych celów, aby dopiero później zwiększyć czas nauki (takie podejście pomoże Ci w utrzymaniu dyscypliny). Wskazanym jest również nauka w krótkich seriach (np. po 20 minut).
  • Stosuj metodę wyzwalacza – budowaniu nawyków sprzyja tzw. wskazówka (moment w ciągu dnia, który wskazuje, że nadszedł czas na naukę). Może nim być np. obiad (ucz się wtedy zawsze zaraz po obiedzie), powrót do domu z treningu (ucz się wtedy zawsze zaraz po powrocie) lub poranna herbata. Zaprowadzi Cię to do podjęcia czynności (w tym wypadku do nauki), po której powinna nastąpić nagroda – taki zoptymalizowany proces nauki możesz wdrażać każdego dnia.
  • Nagradzaj się za postępy – pierwsza lekcja i każdy kolejny krok podjęty w stronę zrealizowania Twoich celów powinien być dla Ciebie okazją do małej nagrody! W ten sposób przyzwyczaisz swój mózg do tego, że lekcja angielskiego nie jest przykrym obowiązkiem, ale czasem, na który z fascynacją czekasz! Działa to jednak w dwie strony – jeśli danego dnia odpuścisz zaplanowaną naukę, odmów sobie również wieczornego kawałka ciasta lub odcinku serialu.

Jak zmotywować się do nauki zdalnej?

Mimo, że nauka zdalna pozornie wiąże się z pewnymi wyzwaniami motywacyjnymi, w praktyce niejednokrotnie właśnie z tego powodu potrafi być ona bardziej efektywna niż nauka stacjonarna. Wiesz, że potrzebujesz nauczyć się angielskiego, ale nie wiesz jak znaleźć motywację do nauki online? Poznaj skuteczne metody nauki zdalnej!

  • Stawiaj na samodyscyplinę… Lub skorzystaj z gotowych rozwiązań – samodzielna nauka wymaga dobrej samoorganizacji i dyscypliny; nikt nie będzie cię pilnował! Jeśli potrzebujesz jednak pomocy doświadczonego nauczyciela, który nie tylko zadba o Twój językowy progres, ale i pomoże Ci ustalić precyzyjny plan nauki, możesz skorzystać z kursów indywidualnych z angielskiego.
  • Postaw na interakcje i znajdź swoje środowisko kursy grupowe z angielskiego są doskonałym sposobem na to, jak jednocześnie mieć rozplanowaną naukę, zażyć nieco pozytywnej rywalizacji i poznać osoby, które chętnie wymienią się z Tobą swoimi doświadczeniami (wspólne dążenie do celu w wielu przypadkach okazuje się znacznie bardziej skuteczne niż samodzielna praca z materiałem).
  • Stosuj metody motywacyjne – wszystkie metody, jakie poruszyliśmy w dzisiejszym artykule można z powodzeniem odnieść zarówno do nauki zdalnej, jak i do nauki online. Pamiętaj tylko, że najlepszym sposobem na zmotywowanie do nauki (a przynajmniej na początek swojej przygody) jest pozytywne nastawienie!

Jak zmotywować dziecko do nauki?

Znacznie trudniejszym pytaniem niż „jak się zmobilizować do nauki” jest pytanie „jak wzbudzić chęć do nauki w dziecku?”. Pozornie trudne zadanie można łatwo rozwiązać, stosując odpowiednie techniki – poznaj nasze sposoby na zmotywowanie do nauki dziecka!

  • Określ cel egzamin ósmoklasisty i matura z angielskiego to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu młodego człowieka, dlatego możesz być pewien, że w głębi duszy Twojemu dziecku również na nich zależy! Porozmawiajcie o tym i daj mu odczuć, że nie został z tym trudnym zadaniem sam, a następnie wspólnie zastanówcie się nad praktycznymi sposobami, które pomogą mu w osiągnięciu celu.
  • Wypróbuj autorskie, wieloletnie metody – jeśli chcesz zmotywować ucznia do nauki możesz spróbować zorganizowanego nauczania w jego grupie rówieśniczej i skorzystać z kursów dla dzieci i młodzieży z angielskiego.
  • Zadbaj o pozytywne środowisko – w Conversando wierzymy, że nieodłącznym elementem skutecznej nauki jest przyjemna, pozbawiona negatywnego stresu i przeszkadzaczy atmosfera. Miejsce nauki Twojego dziecka powinno dawać mu odczuć, że nauczyciel, z którym pracuje, potocznie mówiąc, wie co robi, a wysiłek, jaki wkłada w lekcje, zwraca się mu zaraz po jej zakończeniu w postaci dawki nowej wiedzy z zakresu tematycznego, który go interesuje.
  • Postaw na tematyczne zajęcia – Twoje dziecko będzie uczyło się chętniej, jeśli będzie miało okazję uczyć się tego, co naprawdę go interesuje. Dopasujcie materiały lekcyjne do wydarzeń z jego życia lub obszarów jego pasji. W ten sposób nauka nie tylko będzie przyjemniejsza, ale i zapadnie Twojemu dziecku w pamięć!

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jak zachęcić dziecko do nauki, skontaktuj się z nami i sprawdź jak robimy to w Conversando!