Czasy spod znaku „Simple” mają w języku angielskim to do siebie, że dosłownie są one proste. Ich konstrukcja gramatyczna nie stwarza zwykle zbyt wielu trudności, a sam proces ich uczenia nie wymaga zbyt wiele pracy – w szczególności gdy uprzednio miało się już okazję poznać np. Present Simple czy Past Simple.
Na skróty
ToggleCzas Future Simple – zastosowanie
Zanim przyjrzymy się temu jak budować zdania, skupmy się przez chwilę na zastosowaniu. Czasu Przyszłego Prostego używamy do opisywania przyszłości z perspektywy własnej opinii. To go w dużej mierze odróżnia od struktury going to, że o ile going to wskazuje na wydarzenia zaplanowane oraz takie, które są przewidywaniem wydarzeń na podstawie faktów, to w przypadku Future Simple podstawą do wyrażenia zdania jest po prostu nasze osobiste przekonanie, nasza opinia. Kiedy używamy więc czasu Przyszłego Prostego? Na przykład do wyrażania obietnic, gróźb, gdy wskazujemy na spontaniczne decyzje, a także wyrażamy przewidywania i przypuszczenia.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty: Kurs angielskiego dla początkujących online
W konsekwencji zdania He is going to fall down on the ground i He will fall down on the ground różnią się od siebie kontekstem i przekazywaną informacją. To pierwsze jest wyrażeniem pewności opartej o fakty, to drugie zaś opinią, naszym osobistym przewidywaniem.
Jak budować zdania twierdzące?
Przyjrzyjmy się teraz budowie zdania twierdzącego.
Podmiot + czasownik will + czasownik wykonawczy (go, play, smile, jump itp.) + reszta zdania
A tak konstrukcja zdania twierdzącego wygląda w praktyce:
I will go to the shop; She will like this gift; They will play football; You will drive to Warsaw.
Sprawdź naszą ofertę kursy przygotowującego do egzaminu CAE online
Jak budować pytania?
Zobaczmy teraz jak wygląda konstrukcja pytania. Następuje ona – jak już się pewnie domyślacie – przez inwersję.
Czasownik will + podmiot + czasownik wykonawczy (go, play, smile, jump itp.) + reszta zdania
Przykładowe zdania: Will you go to the shop with me? Will they play football together? Will he enjoy this gift? Will we visit our grandmother?
Jak budować przeczenia?
Aby tworzyć zdania potrzebujemy dodać not po czasowniku posiłkowym will.
Podmiot + czasownik will + not + czasownik wykonawczy (go, play, smile, jump itp.) + reszta zdania
W praktyce więc przykładowe zdania wyglądają następująco:
I will not (won’t) play football tomorrow; She won’t like this gift; They won’t drive to the shop; We won’t visit our grandma.
Jesteś seniorem? Skorzystaj z naszej oferty kursów dla seniorów!
Po czym rozpoznać? Różnice między will i shall
Jak każdy czas w języku angielskim, tak i Future Simple ma typowe dla siebie, charakterystyczne wyrazy wskazujące na obecność Czasu Przyszłego. Są nimi wszystkie frazy odnoszące się do przyszłości i wskazujące na nią w zdaniu, np. tomorrow, in two days, in the future, some time in the future, in a year, in a month, in a week, in a day.
Ważną kwestią do zapamiętania jest problem różnicy między will i shall. Spójrzmy na dwa następujące przykłady:
You will not play computer games after 10 PM.
You shall not feed the animals.
Oba te zdania odnoszą się do jakiegoś zakazu, a konkretniej do wskazania czego się w danej okoliczności robić nie powinno. Różnica między will a shall polega jednak na tym, że o ile zdanie z will jest po prostu zakazem, o tyle zdanie z shall nie jest tyle zakazem, co wyrażeniem określonej powinności. Innymi słowy poprzez to zdanie nadawca komunikatu związuje odbiorcę obowiązkiem robienia (bądź nie robienia) czegoś.
Future Simple w zdaniach z when i if
Nieznacznie osobną kwestią jest problem zdań w trybie warunkowym pierwszym oraz tych z when. Przypomnijmy: pierwszy tryb warunkowy dotyczy zdań, którymi opisujemy wydarzenie z teraźniejszości i jego konsekwencje w przyszłości, np. If the weather is nice, I will go to the beach.
Zdania w pierwszym trybie warunkowym tworzymy według następującego schematu:
If + zdanie w Present Simple + zdanie w Future Simple
Np. If he plays football often, he will become a professional football player.
Lub alternatywnie:
Zdanie w Future Simple + if + zdanie w Present Simple
Np. They will fail the exam if they don’t study hard.
Alternatywną wersją do pierwszego trybu warunkowego jest zdanie złożone z wykorzystaniem when; wygląda ono następująco: When I cook the dinner, I will go to the shop. Zdania tego typu polegają na przekazaniu jakiejś narracji o tym co nastąpi po sobie.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Pamiętaj, że w procesie uczenia się, ważna jest systematyczność oraz kreatywność w eksplorowaniu możliwości języka angielskiego. Po sporządzeniu notatek oraz zrozumieniu teorii, niezwłocznie przejdź do ćwiczeń w podręcznikach i zbiorkach zadań. Nie zaniedbuj zdolności mówienia. Możesz przygotować krótki opis tego co będziesz robił w najbliższych dniach. Nie zapominaj też o nieustannym dialogowaniu z ludźmi zza granicy w social media np. Facebook. Nic tak nie rozwija zdolności językowych jak dobra zabawa.