Jak mądrze i skutecznie zaplanować naukę języka w Nowym Roku?

Nowy Rok, nowe wyzwania, nowe postanowienia! Dla wielu z nas styczeń to moment, w którym robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zrealizować od dawna odkładane cele i marzenia: jedni kupują karnet na siłownię, drudzy postanawiają spędzać więcej czasu ze swoją rodziną, a jeszcze inni stwierdzają, że jest idealny czas na rozpoczęcie swojej przygody z regularną nauką języka angielskiego.  Życie jest jednak pełne niespodzianek: często w codziennym zabieganiu zaczyna nam brakować motywacji i siły do powtarzania angielskich zwrotów i nauki słówek. Co zrobić, żeby tym razem naprawdę wytrwać w swoim postanowieniu aż do grudnia? Oto kilka sprawdzonych metod!

  1. PLANNERY I KALENDARZE

Wiesz, że czwartkowe popołudnia masz zawsze zajęte, za to w piątek rano nie musisz być od rana w biurze? Wykorzystaj to! Zorganizuj sobie samodzielnie obowiązkowe lekcje języka angielskiego – wpisz je na stałe w swój plan zajęć. Ustal ich długość, częstotliwość i tematykę: możesz np. przerabiać jedną lekcję z podręcznika albo czytać jeden rozdział książki. Zaplanuj sobie pracę na co najmniej trzy tygodnie wprzód: dzięki temu nie będziesz musiał się zastanawiać nad czym teraz powinieneś się skupić. Skorzystaj do tego celu z plannerów – znajdziesz ich pełno w Internecie – bądź kalendarza w telefonie.

2. DARMOWE APLIKACJE DO NAUKI JĘZYKA

Żeby podnieść swój poziom kompetencji językowych wystarczy tylko kilka minut nauki dziennie! Wiadomo, im więcej czasu spędzisz nad praktyką języka, tym lepiej – natomiast nawet w pracy, tramwaju czy na kanapie jesteś w stanie „bezboleśnie” rozpocząć naukę angielskiego np. za pomocą aplikacji w telefonie. W Conversando przetestowaliśmy większość obecnie dostępnych na rynku programów i zachęcamy do skorzystania z kilku sprawdzonych – szczegóły znajdziesz tutaj: https://www.instagram.com/p/CjCpcnaovrE/

3. USTALENIE SYSTEMU POWTÓREK

Choć wydaje Ci się, że pamiętasz, czego uczyłeś się dwa miesiące temu, rzeczywistość może to szybko zweryfikować. W regularnej nauce angielskiego pomocą Ci powtórki – dzięki nim odświeżysz materiał, sprawdzisz, czy umiesz używać danych struktur, zwrotów i słówek w praktyce, a także jesteś w stanie zapamiętać więcej wyjątków i dostrzec to, o czym być może zapomniałeś podczas pierwszego podejścia do danego tematu. Możesz powtarzać materiał np. raz w tygodniu (jeśli uczysz się codziennie) bądź raz na miesiąc (jeżeli pracujesz z angielskim np. regularnie dwa razy w tygodniu).

4. POZWOLENIE SOBIE NA PORAŻKI

Zaplanuj sobie momenty, w których nie uda Ci się zrealizować planu! Paradoksalnie jest to najlepszy sposób, aby nie stracić motywacji od razu po pierwszym potknięciu. W życiu zdarzają się nieprzewidziane sytuacje i musimy mieć tego świadomość. Czasami może po prostu zabraknąć nam energii do działania. To nic złego! Lepiej odpuścić jedną czy dwie lekcje niż kolejne 12 miesięcy, prawda? 😊

Powodzenia! Trzymamy za Ciebie kciuki!