Angielski w IT: Czy język angielski otwiera drzwi do kariery w IT?

Firmy z branży IT od kilku lat zachęcają do wstąpienia w ich szeregi. Kuszą nie tylko dobrymi zarobkami, ale i możliwościami rozwoju czy elastycznym – często zdalnym, trybem pracy. „Nie musisz mieć wykształcenia informatycznego czy kilkunastoletniego doświadczenia” – deklarują rekruterzy i popularne szkoły przygotowujące do zawodu. „Wystarczy samozaparcie i chęć do nauki, reszta przyjdzie sama”. Przeglądając oferty pracy, natknąć można się jednak na jedno z kluczowych wymagań, o którym niewiele się mówi – znajomość języka angielskiego. Czy umiejętność porozumiewania się po angielsku to rzeczywiście podstawa, jeśli chcesz znaleźć pracę w IT? Przekonajmy się.

Język angielski w IT: wymagany czy mile widziany?

Ogłoszeń o pracy w branży IT, w których język angielski nie jest wymagany, jest bardzo mało. Ponad 90% firm rekrutujących pracowników, stawia angielski na równi z takimi podstawowymi umiejętnościami jak znajomość konkretnych języków programowania, czy specjalistycznych programów komputerowych.  

Wymagany poziom znajomości języka angielskiego w branży IT różni się w zależności od stanowiska i firmy. Najczęściej wymienianym w zamieszczanych w Internecie ogłoszeniach jest poziom średnio zaawansowany (B2). W przypadku stanowisk kierowniczych oczekiwania wzrastają do zaawansowanego (C1), a nawet biegłego (C2).

Sprawdź czy można nauczyć się angielskiego w 6 miesięcy!

Oczekiwania kontra rzeczywistość. Do czego przyda Ci się język angielski?

Na wielu branżowych forach, gdzie programiści z wieloletnim stażem odpowiadają na pytania zainteresowanych zawodem, pojawia się temat języka angielskiego. „Czy bez znajomości języka angielskiego można znaleźć pracę jako programista, analityk lub tester?” – pytają osoby planujące wkroczyć do świata IT.  Opinii jest bardzo wiele. Różnią się nawet w przypadku developerów z podobnym, wieloletnim doświadczeniem. Fachowcy przytaczają przykłady ze swojego zawodowego życia wspominając, że angielski przydał im się jedynie podczas rozmowy rekrutacyjnej. W opozycji staje spora grupa specjalistów pracująca w globalnych korporacjach, która językiem angielskim posługuje się bez przerwy.

Czy to prawda i w świecie IT rzeczywiście nie poradzisz sobie bez znajomości języka angielskiego? A może to po prostu dodatkowa umiejętność, która nic do Twojej pracy nie wniesie? Warto sprawdzić do czego język angielski przydaje się programiście w praktyce.

Codzienna praca

Codzienność każdej z firm IT może wyglądać inaczej. Komunikacja w małych organizacjach, gdzie pracują głównie programiści z Polski, zdecydowanie różni się od tej w ogromnych korporacjach, zatrudniających specjalistów ze wszystkich stron świata. W dużych firmach z zagranicznym kapitałem, środowisko pracy narzuca zatrudnionym używanie języka angielskiego bez przerwy, by wszyscy pracownicy byli w stanie się ze sobą porozumieć.  

Najistotniejszą rolę odgrywają jednak codzienne zadania programisty, które znajomość języka angielskiego może zdecydowanie ułatwić. Informacji w języku angielskim jest znacznie więcej niż materiałów w polskiej wersji językowej, dlatego znając angielski, programista może szybciej i efektywniej pracować.

Dobrym przykładem jest chociażby dokumentacja (sporządzana najczęściej w języku angielskim). Developer zagląda do niej nawet kilka razy dziennie. To ona pomaga mu przejść przez najtrudniejsze zagadnienia. Bywa i tak, że pojawiają się w niej na tyle trudne – żargonowe słowa, że nawet osoby dobrze radzące sobie z angielskim, muszą wspomagać się słownikiem i tłumaczyć poszczególne zwroty.

Programista często zadaje też pytania. Każdy developer bowiem, prędzej czy później, natknie się na problem, którego nie będzie w stanie rozwiązać samodzielnie. Z pomocą przyjdą mu wtedy Stackoverflow (anglojęzyczny portal skierowany do programistów), artykuły, czy po prostu wyniki wyszukiwania. Wszystkie wyżej wymienione sposoby, dzięki którym programista uzyska potrzebne odpowiedzi, wymagają od niego znajomości języka angielskiego.

Sprawdź jak język angielski wpływa na nasz mózg.

Języki programowania

Znajomość języków programowania to w pracy programisty umiejętność kluczowa. Większość z nich bazuje na języku angielskim. Nazwy funkcji, składnia i wspomniana wcześniej dokumentacja, są często po angielsku, co może utrudniać naukę osobom nieznającym tego języka.

W środowisku IT istnieją ponad to anglojęzyczne zwroty, które nie posiadają swoich polskich odpowiedników. Na stałe weszły do branżowego języka i nie są tłumaczone. Używa się ich w odniesieniu do konkretnych czynności. Jednym z takich słów jest np. debugging, czyli proces znajdowania, identyfikowania i usuwania błędów w oprogramowaniu.

Praca zdalna

Wielu programistów marzy o pracy, bądź już pracuje, w trybie zdalnym. To rozwiązanie postrzegane jest jako benefit, który pozwala pracownikowi na większą swobodę i oszczędności – możliwość pracy z każdego miejsca na świecie, niemarnowanie czasu i pieniędzy na dojazdy. Możliwość jaką jest praca z domu, dają jednak przede wszystkim firmy międzynarodowe, w których cała komunikacja odbywa się tylko w języku angielskim.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że współpraca z międzynarodową firmą, oprócz możliwości pracy zdalnej, daje też większe perspektywy rozwoju i zdecydowanie wyższe zarobki. Zapewne zgodzisz się, że znajomość języka angielskiego jest warunkiem koniecznym, aby taką pracę otrzymać.

Ciągły rozwój – tutoriale, podcasty, blogi

IT rozwija się bardzo szybko. Branżowe żarty często przedstawiają historie osób powracających z urlopów, które muszą ponownie wdrażać się w do niedawna znajome zagadnienia, bo pojawił się nowy framework lub biblioteka. Przytoczony dowcip pokazuje jak naprawdę wygląda praca programisty – to nieustanna nauka.

Skąd programista może czerpać wiedzę? Najczęściej korzysta z dokumentacji, blogów, specjalistycznych kursów, podcastów czy tutoriali. Mimo że wiele ciekawych materiałów można znaleźć też w języku polskim, to te najbardziej aktualne i w sposób dogłębny opisujące dane zagadnienia treści, dostępne są jedynie po angielsku.

Podobnie rzecz ma się z książkami. Większość ciekawych tytułów to wersje angielskojęzyczne.

Znajomość języka angielskiego może się zatem okazać bardzo przydatna, jeśli będziesz chciał być na bieżąco ze wszystkimi branżowymi nowinkami.

Dzielenie się wiedzą

W pracy programisty nie tylko umiejętność przyjmowania wiedzy jest ważna. Coraz większego znaczenia nabiera też zdolność dzielenia się nią. Programista powinien zatem umieć w sposób jasny i prosty przekazać wszystkie informacje na temat projektu, nad którym pracuje, pozostałej części zespołu.  Wszelkie komentarze, wyjaśnienia i niezbędne instrukcje, developer sporządza w języku angielskim. Dzięki temu zostanie zrozumiany przez większą liczę zainteresowanych.

Bardzo popularnymi metodami na zaprezentowanie swojej wiedzy czy pochwalenie efektami swojej pracy, które w ostatnich latach zyskały sporą rzeszę entuzjastów, są meetupy lub konferencje, na których różni specjaliści dzielą się zdobytym doświadczeniem. Takie wydarzenia najczęściej gromadzą programistów z różnych stron świata. By każdy uczestnik był w stanie zrozumieć poszczególne wystąpienia, ich autorzy posługują się językiem angielskim, który jest też oficjalnym językiem wszystkich wydarzeń branżowych tego typu.

Decyzja należy do Ciebie!

Znajomość języka angielskiego w kontekście IT jest w stanie otworzyć przed Tobą wiele drzwi. Umożliwi Ci dostęp do szerszego zakresu ofert pracy, pozwoli lepiej zrozumieć dokumentację techniczną, a także ułatwi komunikację z międzynarodowymi zespołami. Decyzja należy do Ciebie!

Chcesz spróbować swoich sił w IT ale czujesz, że Twój angielski nie jest na odpowiednim poziomie? Zapoznaj się z ofertą naszych kursów indywidualnych i grupowych, które pomogą Ci wejść na odpowiedni level i zdobyć wymarzoną pracę. Skontaktuj się z nami już dziś i umów na lekcję próbną. Do zobaczenia!